Trable s předložkami s a z

Vytvořeno: 25. leden 2011 | Komentářů: 1

I takových mini-článků, je myslím potřeba. Už to bude sice pár let, co si psaní správných předložek docela hlídám, ale znám spoustu lidí, kterým jejich správné dosazení neustále dělá problémy. Dnes mě o tom přesvědčil další člověk z mnoha a opravdu to není pěkná podívaná.

Tudíž, až příště budete psát ...

Číst dál

Tulák po hvězdách

Vytvořeno: 21. leden 2011 | Komentářů: 4

Román Jacka Londona odehrávající se v kalifornské věznici San Quentin. Příběh byl napsán díky výpovědi a informacím neprávem odsouzeného Eda Morella, kterému London pomohl zpět na svobodu obnovením trestního řízení. V románu líčí nadměrnou krutost a nesmyslnost některých trestů v tehdejší společnosti. Autor se často také dotazuje přímo čtenářů, žádá ...

Číst dál

Rozdělení románů

Vytvořeno: 29. listopad 2010 | Komentářů: 1637

Literární žánr román je svým způsobem dlouhé vyprávění, kde vystupuje více aktivních postav, má rozsáhlejší děj a zápletku. Základní dělení románu bychom mohli provést takto:

  • Biografický román

    Vychází z reálných zdrojů a života. Pokud má autor málo zdrojů, může román doplnit trochou fikce, nebo historickou událostí.

  • Dobrodružný román

    Má za ...

Číst dál

Nauč mě, jak psát mně...

Vytvořeno: 5. říjen 2010 | Komentářů: 247

A jéje, zvolal František, když při psaní slohové práce přišlo na řadu skloňování osobního zájmena "já". Nikdy totiž chudák nevěděl v kterých případech napsat "mě" a naopak v kterých "mně". Vždy v duchu proklínal písmenko "n", které mu dalo tolikrát zabrat a díky jeho přebytku, nebo naopak absenci dostával tak ...

Číst dál

Text-appeal

Vytvořeno: 5. říjen 2010 | Komentářů: 242

Píše se rok 1986 a na pulty našich knihkupectví přichází sbírká básní Jiřího Žáčka - Text-appeal. A proč zrovna Text-appeal? Toto slovo vzniklo pravděpodobně v roce 1957, kdy jej vymyslel Ivan Vyskočil s Jiřím Suchým a začali toto slovo používat.
Vzešlo ze slova sexappeal a v provedení textu by se dalo ...

Číst dál

Vypravování

Vytvořeno: 4. říjen 2010 | Komentářů: 4

S vypravováním se setkáváme poměrně často. Stejně tak často se můžeme setkat s tím, že se budeme vypravování pokoušet sepsat.

Jak definujeme vypravování? Vypravování, nebo také vyprávění je volný slohový útvar, který v podstatě vypráví příběh. Představte si, že vyprávíte známému nějakou historku. Co uděláte aby jste známého co nejvíce ...

Číst dál
Strana: 1 2 3 4